Снимка: Facebook

Неформалното заседание на Европейския съвет в Братислава започна, съобщи премиерът Бойко Борисов в профила си във Facebook. Той съобщи, че е разговарял с канцлера на Германия Ангела Меркел и министър-председателя на Люксембург Ксавие Бетел.

Пред тях той е представил предизвикателствата, които стоят пред България, свързани с миграцията и охраната на външните граници на ЕС. Обяснил е какви усилия полага страната ни и колко километра морска и сухопътна граница се охраняват.

"Като външна граница на Европейския съюз България се нуждае от конкретна подкрепа и солидарност незабавно", заключава Борисов.

Европейските лидери, без британския премиер Тереза Мей, пристигнаха днес в средновековния Братиславски замък край река Дунав за еднодневна неформална среща на върха с очакването за честни и откровени разговори за визията си за Европа след Brexit, предаде Франс прес.

Домакинът, словашкият премиер Робърт Фицо, заяви, че след Brexit и рисковете, свързани с него, са абсолютно задължителни откровени дискусии за състоянието, в което се намира ЕС.

"Трябва да демонстрираме единство, искаме да покажем, че европейският проект е уникален, че трябва да продължим напред с него", допълни Фицо.

В края на деня се надявам, че ще имаме пътна карта по най-важните теми, които искаме да разглеждаме в идните шест месеца.

Този процес, наречен Процесът от Братислава, ще започне днес и ще продължи и на следващите срещи, каза Фицо, визирайки срещите на 27-те през 2017 г. в Малта и Рим. Премиерът изрази увереност, че срещата на върха в Братислава ще бъде успех от тази гледна точка.

При пристигането си в словашката столица германският канцлер Ангела Меркел припомни, че ЕС е в критична ситуация и е нужно чрез действия да се покаже, че европейските лидери могат да подобрят усилията в областта на сигурността, борбата с тероризма, сътрудничеството в сферата на отбраната, икономическия растеж и пазара на труда.

Френският президент Франсоа Оланд каза, че страната му полага най-големи усилия в областта на европейската отбрана, но добави, че тя не може да бъде сама в този процес, предаде Франс прес.

Президентът на Литва Далия Грибаускайте заяви, че ЕС не може да създаде армия и да дублира функциите на НАТО.

"Това е някакво недоразбиране. Ние говорим за по-добро сътрудничество в отбраната, а не за армия. Ние не можем да дублираме или да заменим НАТО", каза тя пред журналисти, цитирана от ТАСС.

"Нашите приоритети се решават от живота - сигурност, миграционна криза, икономически предизвикателства", допълни тя, цитирана от Ройтерс. "Нямаме друг избор освен да решаваме тези неща", допълни тя и припомни, че днешната среща е подготвителна за официалната среща на върха на ЕС през октомври. Грибаускайте изрази увереност, че европейските лидери ще работят в тясно сътрудничество с Великобритания по преговорния процес за Brexit.

Премиерът на Чехия Бохуслав Соботка каза, че европейските лидери трябва да говорят по въпросите, които ги обединяват, и да не драматизират спорните, предаде ТАСС.

Канцлерът на Австрия Кристиан Керн предупреди, че от днешната среща не трябва да се очакват революционни решения.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер очаква, че на днешната среща ще се смекчат различията, защото Европа се нуждае от единство, без което не може да функционира, предаде Ройтерс.

Според председателя на Европейския парламент Мартин Шулц в Братислава европейските лидери трябва да покажат единство и след гласуването на британците за излизане от ЕС да решат каква общност искат да имат.

Шулц съобщи, че на 29 септември ЕП ще гласува по въпроса за европейските визи за Украйна, пише БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase